Aşkın ve Sabrın Ekmeği

İtalyan Toni’nin sevgilisine kavuşabilmek için yaptığı ekmek başkent Ankara’da ekmek uzmanı Mine Ataman’ın ellerinde yeniden hayat buldu.

İtalyanların dünya sofra kültürüne armağan ettiği Panettone ekmeği Mine Ataman’ın ellerinden yeniden sofradaki yerini aldı.

Unlu Mamüller Danışmanı ve Ekmek Uzmanı Mine Ataman’dan, Sevgililer Günü’ne özel ekmek. Aşkın ve sabrın ekmeği olarak bilinen Panettone ekmeği ile ilgili “Benim ekmeğimde İtalyan Toni’in aşk hikâyesi var. Sabır var, bağlılık var” dedi. Mayalanması ve yapımının üç gün süren Panettone ekmeğinin  hikâyesini anlatan Akaman şunları söyledi:

“Toni çok sevdiği kıza kavuşmak ister. Ancak kızın varlıklı fırıncı babası bunu kabul etmez. Ve derki sana bir şartım var. Altı ay boyunca benim fırınımda çalışmak zorundasın. O günlerde fırında çalışmak yeryüzündeki en zor işlerden biridir. Toni işi kabul eder. Sonrada der ki, acaba ben aşkıma olan bağlılığımı, onu ne kadar çok sevdiğimi nasıl ifade edebilirim? Bir gün bir ekmek yapmaya başlar. Tam üç gün sürer bu ekmeği yapımı Her 12 saatte bir ekmeği yeniden, yeniden yapar, aşkına her gün biraz daha yaklaşmak için. Ve derki benim aşkım çok zorlu bir aşk hikâyesi. Acaba içine ne koysam ki sevgiliye ulaşabilsem? Aşkın balını aktarmak ister. Bahçede topladığı kayısıları ekmeği içine koyar. Bir süre sonra, benim aşkımda acı da var, zorluk da var, der. Ve yine bahçeden aldığı eriklerle  yeryüzünün, yaşamın ekşisini ve zorluğunu da katmış olur. Sonra sevgilisinin babasının önüne çıkar, ekmeği ona sunar. Ekmeği yiyen kızın babası, o kadar mutlu olur ve o kadar beğenir ki, Sen artık benim kızımı hakettin ve bu ekmek bu günden sonra yeryüzünde aşkın sevginin, bağlılığın ve sabrı ekmeği olacak der.”

Benzer İçerikler

YAŞAMI ONARAN TARIM – 4

YAŞAMI ONARAN TARIM – 3

YAŞAMI ONARAN TARIM – 2

YAŞAMI ONARAN TARIM – 1 –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir