Tebdili yılda belki ferahlık – Belki ekmek vardır…

Her yılı serzenişle uğurlayıp yeni gelene meylediyoruz. Tebdili mekânda olduğu gibi tebdili yılda da ferahlık vardır umuduyla yüreğimiz pır pır. Masal gibi geliyor bize;  bir gece uyuduk uyandık mışıl mışıl dünya değişecek gibi. Ekmek aslanın ağzından pat diye alınacak sanki…

Daha adil, daha güvenli, daha huzurlu olacakmış gibi dünya.

Eskiden kalma arazlarla uyanacak yüreğimiz oysa yeni yılın ilk sabahına.  Yanı başımızda güvenli bir nefes arayacağız yine, gözlerimiz kaybettiklerimizi arayacak, aynı türden hayalleri kuracak yine zihnimiz. Ellerimiz yine aynı kişilere dokunmak isteyecek.  Takıntılarımız, beğenilerimiz, farkındalıklarımız giden yıl ile hemen hemen aynı olacak.

Her şeye rağmen yeni olsun üç kuruş fazla olsun diyor tüm cesaretimizle eskiyi paketleyip yeniye kucak açmak istiyoruz.

“Eskiye itibar olsaydı Bitpazarına nur yağardı” söylemleriyle eskinin itibarından bir miktar çalıp yeniye ekliyoruz tüm methiyeleri.

Giden her yılın peşinden gıybete tutulup, çekiştiriyoruz. Onun da bir zamanlar yeni olduğunu unutuyor, eski eşyaların olduğu depoya atıyoruz.  Canımız istediğinde hatırlayacak, istemediğinde birkaç damla gözyaşıyla anacağız hatıralarımızı. Zihnin arka odalarına gidenlere iliştiriyoruz. Belleğin heyecanlı ve taze olan tarafları yeni gelen yılın haset ve elemlerine ayrılıyor. Her nasılsa zaman dediğin üzerini örtüyor yaraların, hayal kırıklıklarının, sonra iyileşti diyorlar arda kalanlar için oysa mevzu sadece “basit bir unutkanlık”.

GİDEN YILIN FAALİYET RAPORU…

Yılın son günleri faaliyet raporları çıkarıyoruz önce işle ilgili sonra hayatımızla ilgili “kar – zarar hesapları” Üzeri çizilenler, kara kaplı deftere not edilenler, tatlı tatlı gülümsetenler. Gelecek yıla aktarılan bakiyeler, ödenememiş borçlar, hayatla bitmeyen çekişmeler.  Kapatılamayan defterler, affedilenler, aftan yararlanıp yürekten dışarı atılanlar.

2020 yıl boyu üzerimizden ölümler geçti, elemler gördük, bolca sızı doldurduk, bolca hayal kırıklığı, bolca kahkaha ve bolca umut. İnsana dair birçok şey paylaştık. Başımıza gelmez denilenleri tattık, tadı acı olan ilaçlardan içtik iyi gelecek diye ağrılarımıza. Aldığımız onca derse rağmen hayat bize bilmediğimiz yerlerden sorular sordu tek hamlede sınıfta kaldık. Yeni yıla bir dolu nasihatle giriyoruz, eskiden kalma bir de önyargılarımız cabası.

Biz itinalı bir yaşamı seçsek de hayat içine bolca özensizlik getiriyor yanında. “Dünyanın düzeni böyle” diyenler çokça galip geliyor, “ilahi adaleti” arayıp duruyoruz. Güzel huy dediğimiz erdemlerimiz, başımıza çokça iş açıyor, ne geldiyse başımıza incelikler yüzünden geliyor.

Tüm olanlara rağmen; güzel insanlarla karşılaştık yol boyu, güzel dostlarımızın sesi içimize su serpti, ailelerimiz yanı başımızda, hayata yeni yeni tutunmaya çalışan çocuklarımız mucizelerini her dem hatırlattı bize gözlerimiz ışıl ışıl. Gözlerimiz ıslak, nemli, âşık…

Kimileri neşeyle karşılıyor yeni yılı kimileri benim gibi hüznüyle alıyor hayatına tazecik yılı.

Topu topu bir gece bir gündüz ile değişecek yılın “eski – yeni” sıfatlarına olmadık anlamlar yükleyip kırmızının bin bir tonuna gönül koyuyoruz. Bir ömre sığdıramadıklarımızı bir geceden bekleyip yeni yılın hikmetine inanıyoruz.

BÜYÜK İKRAMİYE…

Eskiden geçerli bir sebebimiz vardı hayal kurmak için; birkaç saat içerisinde “büyük ikramiye” ile hayatımızın değişebileceğini görmüştük. Şimdi öyle bir heyecanımız da, hevesimiz de kalmadı, büyük ikramiye çıkan da çıkmayan da dertli.

Tek isteğimiz daha özenli, daha duyarlı, daha güvenli bir dünya. Her nasılsa 2021’in 2020’den daha keyifli olacağını umut ediyoruz. Oysa ay dede hala aynı yerde, güneş ansızın doğacak yine, yıldızlar bir görünüp bir gidecek, sevdiklerimiz aynı telaşede olacak. Biz ekmek parası peşinden her sabah yollara düşeceğiz. Çocuklar aynı türden oyunlarla günü karşılayacaklar. Her şey aynı kalıp hayatımız değişebilir mi?

2020 – 2021 – TEK BİR RAKAMLA DÜNYA DEĞİŞİR Mİ?

Umudumuzu bağladığımız 2021 ile 2020 arasında sadece tek bir rakam farklı. Matematikte tek bir rakam bazen tüm denklemi değiştirebiliyor. Mesela sıcaklıktaki 1 derece artış tarımda verimliliği % 30’lara kadar olumsuz etkiliyor. İklim değişikliğinde 1 derecelik iyileşme açlığı ortadan kaldırıyor. 1 derecelik artış buzulların erimesini engelleyebiliyor. Yani 1 rakamı birçok problemin çözümü olup evrenin matematiğini değiştirebiliyor. O zaman rakamlardan medet umacağımıza; gezegenin sonunun gelmesini beklemeden biz kafamızı değiştirelim rakamları değiştirelim.

YENİ YILIN ALAMETİFARİKASI…

Yeni yılın alametifarikası rakamlarında olabilir mi?  Mesela ben, çift rakamları pek sevmem uğur getirmez bana, doğum tarihimden midir bilinmez;  tek sayılara bel bağlarım. Nitekim toplayınca 5 yapıyor 2021’i.  Bence faydalı bir sayı. Bir kere içinde daha az sıfır barındırıyor. Daha az boşluk daha çok özen demek.

Mesela ben 2019’u pek sevmemiştim bir an önce gitsin yenisi gelsin istemiştim. Öyle derinden izler bıraktı ki 2020 şimdi 2021’i çağırmaya cesaret edemiyorum. Aslına bakarsanız 2020’de de kalmak istemiyorum.

BİLİNMEDİK BİR YIL OLSA…

Şöyle hiç bilinmedik bir yıla gitsek;  acının olmadığı, hayal kırıklığının yaşanmadığı. Kaybetmek olmasın o yılda, hep kazansak. Birileri “kaybetmek olmasa kazanmanın tadını nasıl alırız” demese. Tanıdık yüzler de tanıyamayacağımız kadar güzel gülümsemeler görsek.  Öfkelerinden arınmış, hırslarını terbiye etmiş, başkalarının hakkına hukukuna saygı duymuş insanlar görsek.

Pervasız harcamalarımız yüzünden gezegeni bitirmesek.

Beslenme bilinciyle açlığı yok etsek.

Daha az şanslılara şanslar yaratsak.

Daha dürüst, daha erdemli olsak

Gönül kırmadan, gönül alsak…

Coşkuyla âşık olsak…

 

 

 

 

 

 

 

Benzer İçerikler

YAŞAMI ONARAN TARIM – 4

YAŞAMI ONARAN TARIM – 3

YAŞAMI ONARAN TARIM – 2

YAŞAMI ONARAN TARIM – 1 –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir